Po čom ženy skutočne túžia – 18 tipov pre mužov nielen na MDŽ

Možno sa už Medzinárodný deň žien tak neoslavuje, ale na druhej strane je to príležitosť skrášliť deň svojej priateľke, snúbenici či manželke. Okrem darčeka sú aj iné možnosti, napríklad, že zmeníte, či vylepšíte svoje správanie, budete citlivejší, najlepšie nie len v ten konkrétny deň. Tipy, po čom súži srdce ženy, ponúka Lucia Drábiková, psychologička a riaditeľka Centra pomoci pre rodinu v Piešťanoch.

„Každá zo žien je samozrejme jedinečná, ale tieto tipy vychádzajú zo skúseností mnohých žien a môžu byť inšpiráciou aj pre ktoréhokoľvek muža. A samozrejme sú to aj námety na rozhovor o tom, čo partnerka, ale aj vy, očakávate a potrebujete od toho druhého. Práca na vzájomnom spoznávaní sa a vzťahu je totiž výbornou investíciou do budúcnosti,“ hovorí psychologička.

Takže, po čom napríklad túži srdce ženy po vašom boku?

1. Buď so mnou! Niekedy stačí, len aby si pri mne sedel, nemusíš vyriešiť všetky moje problémy, nemusíš mi radiť, iba buď v mojej blízkosti, tráv so mnou čas.

2. Prijmi ma! Prosím, ber ma takú, aká som, pokús sa akceptovať moje nedostatky, neporovnávaj ma prosím s bývalou frajerkou, sestrou alebo tvojou maminou, bolí ma, ak to robíš.

3. Povedz mi niečo pekné! Padne mi to dobre, ak ma pochváliš – to, ako vyzerám, niečo, čo som vytvorila…

4. Drž ma, podaj mi ruku, objím ma! Potrebujem cítiť tvoj dotyk, tvoje objatie.

5. Počúvaj ma! Nie popri televíznej relácii, popri čítaní správ na internete alebo chatovaní na Facebooku. Hľaď mi do očí a svojimi otázkami ma presvedč, že počúvaš. Pokúsim sa poskytnúť to isté i ja tebe.

6. Povzbuď ma! Zmieta mnou mnoho pochybností o sebe, svojich rozhodnutiach, obavy, či zvládnem niektorú situáciu, preto mi nesmierne dobre padne tvoje povzbudenie, uistenie.

7. Chráň ma! Daj mi pocítiť, že sa pri tebe nemusím báť. Povedz mi: Zvládneme to, neboj sa, som tu pri tebe.

8. Stoj pri mne. Drž so mnou, postav sa na moju stranu, keď sme medzi inými. A ak ma chceš opraviť, vyjadriť mi kritiku, rob tak prosím v súkromí.

9. Zastaň sa ma! Aj pred vlastnou matkou, ak sa kriticky vyjadruje a posudzuje moju spôsobilosť byť gazdinkou či matkou.

10. Rešpektuj ma! Váž si ma, nepohŕdaj mojimi názormi, nesnaž sa ma manipulovať alebo nasilu presvedčiť.

11. Opýtaj sa ma! Čo ma trápi, čo potrebujem, čo sa so mnou deje…

12. Zaujímaj sa o mňa. Opýtaj sa ma, po čom túžim.

13. Rozprávaj mi! O sebe, o tom, čo sa deje v práci, čo prežívaš. Zaujíma ma, kto ťa naštval, potešil…

14. Pomôž mi! Tu je veľa možností, stačí sa len spýtať.

15. Poďakuj mi! Aj za zdanlivé samozrejmosti, padne mi to dobre.

16. Pozvi ma! Vezmi ma niekam, kde to mám rada, na miesta, odkiaľ máme pekné spomienky. Alebo tam, kam túžim ísť, kde som ešte nebola.

17. Odpusť mi! Ja viem, že niekedy to je so mnou brutálne ťažké, mám svoje dni, nálady, niekedy na mňa všetko padá a zlízneš to práve ty.

18. Opri sa o mňa! Neboj sa prejaviť svoju slabosť, povedz mi o svojich obavách, veď preto sme spolu, aby sme sa mohli vzájomne podopierať, raz si silnejší ty, inokedy mám viac sily ja.

„Samozrejme, zoznam nie je vyčerpávajúci, pomôckou môže byť i knižka ​Päť jazykov lásky od Garyho Chapmana, ktorá pomôže identifikovať váš i partnerkin primárny jazyk lásky, ktorým môže byť slovo uistenia, pozornosť, dar, skutok služby alebo fyzický dotyk. Je dobré spoznať v tomto seba i partnera, aby sme si navzájom lásku prejavovali efektívne, aby to partner aj cítil, že je milovaný,“ dodáva psychologička L. Drábiková.

prevzaté: bezhranicna.sk