Verejný majetok nesmie nezmyselne chátrať

Žiaľ aj takto môže dopadnúť verejný majetok. V Piešťanoch vlastní Slovenská republika budovu bývalého vodohospodárskeho učilišťa, ktoré bolo zrušené za župana Tibora Mikuša v roku 2007.

T. Mikuš o rok neskôr tvrdil, že v časti bývalého internátu vznikne zariadenia integrovaných sociálnych služieb pre 200 klientov. Zrazu “sa však zistilo”, že budova nie je dispozične vhodná a nespĺňa štandardy potrebné pre domov seniorov.

Nasledovala anabáza s prenájmom objektu spoločnosti Unicentrum na 15 rokov. V septembri 2011 si mali do školských lavíc sadnúť študenti odboru kúpeľníctvo a hoteliérstvo Fakulty cestovného ruchu Medzinárodnej vysokej školy. Spoločnosť Unicentrum dostala na vzdelávanie akreditáciu, ale neskôr nezískala štátny súhlas a školu nemohla otvoriť. Zámery nájomcu vysokej školy tak neboli naplnené a od zmluvy odstúpil.

V roku 2014 objekt odkúpil štát prostredníctvom Ministerstva vnútra za symbolické 1 euro. Ministerstvo plánovalo budovu využiť pre projekt ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa) a zriadiť v ňom klientské centrum. Presťahovať sa sem mal Okresný úrad Piešťany a Obvodné oddelenie Policajného zboru Piešťany. K realizácii plánu zatiaľ nedošlo a budova žiaľ len ďalej chátra.

S kolegom Marcel Mihalik- OĽANO č.42 a primátorom Piešťan Petrom Jančovičom sme si boli priestory v pondelok 14. septembra prezrieť, aby sme mali reálnu predstavu o aktuálnom stave. Z vonku objekt nevyzerá najhoršie, ale vo vnútri je realita ďaleko krutejšia. Okrem zatekajúcich striech a zničeného interiéru sú najväčším problémom poničené rozvody kúrenia a vody. V objekte napriek elektronickému zabezpečeniu prespávajú ľudia bez domova.

Investície do rekonštrukcie sa každým dňom ponechania priestorov napospas času budú len zvyšovať, preto sme iniciovali stretnutie s ministrom vnútra a budeme sa snažiť hľadať riešenia tohto neutešeného zdedeného stavu. Rovnako budeme hovoriť o piešťanskom autocampingu, ktorý tiež patrí do správy ministerstva a situácia v ňom je len o málo lepšia ako v učilišti.

Na záver otázka na obyvateľov Piešťan. Čo v meste podľa vás chýba a bolo na to možné v prípade, že sa nebude realizovať projekt ESO, využiť priestory bývalého učilišťa na Komenského?