O čo sa hrá pri Covide?

S koronavírusom si nažívame už niekoľko mesiacov, ale stále mám pocit, že sme úplne nepochopili, o čo sa s ním hrá. Bolo to povedané už nespočetne veľa ráz, ale akoby to mnohí ľudia nechceli vnímať. Presviedčajú ma o tom sociálne siete i osobné stretnutia. “Je to len obyčajná chrípka, soplík, na čo rúška, je to obmedzovanie našich práv. Celé je to výmysel, testy sú falošné,” znie stále častejšie. Chápem, ľudia sú už unavení z toho, čo sa na nich neustále valí z rôznych kanálov. Či chceme, alebo nie, pôsobí to na našu psychiku. Keď sa k tomu pridajú aj existenčné problémy, katastrofa je na svete a počet konšpirácií rastie. Žiaľ aj ľahostajnosť a sebeckosť mnohých. Pokúsim sa teda o malé zhrnutie už mnoho ráz povedaného a napísaného s doložením faktov.

Aktuálne máme v nemocniciach 215 ľudí s potvrdeným COVID 19, z toho je 24 ľudí na umelej pľúcnej ventilácii. Pre porovnanie pred dvoma mesiacmi, 1. augusta, bolo v nemocniciach s touto diagnózou 13 pacientov, z ktorých 1 potreboval ventiláciu. Počet infikovaných stále rastie.

Na Slovensku je k dispozícii cca. 500 stabilných infektologických lôžok. Zdravotníci vedia podľa plánu reprofilizovať iné lôžka a zvýšiť kapacitu o 3500 v prvej fáze a v ďalších dvoch takmer o 12-tisíc lôžok. Znamenalo by to však radikálne zníženie iných výkonov, keďže nemocnice by museli riešiť predovšetkým akútne prípady spojené s koronavírusom.  

A tu je podstata, o ktorú sa hrá pri všetkých opatreniach. Spomaliť priebeh a nárast počtu ľudí, ktorí budú potrebovať pomoc. Ak by pribúdalo infikovaných príliš veľa a príliš rýchlo, dlhé roky podvyživené zdravotníctvo to jednoducho neunesie.

V prvej vlne, keď sme o koronavíruse veľa nevedeli sa Slovensku podarilo uspieť. Svedčí o tom graf nadmerných úmrtí oproti predošlým rokom. Znamená to, že ani iné choroby a znížené možnosti zdravotnej starostlivosti neboli tak výrazné, že by spôsobili viac úmrtí.


Zdroj: Inštitút pre stratégie a analýzy Úrad vlády SR

Výrazne inak to dopadlo na jar vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku, či v Anglicku. Stačí sa pozrieť na graf ako sa vyvíjal počet úmrtí na jar 2020 oproti predošlým rokom.

Zdroj: www.euromomo.eu/graphs-and-maps​

Slovensku pomohlo zatvorenie prevádzok, ale najmä základné opatrenia ROR – rúško – odstup – ruky. Samozrejme situácia mala dopad na ekonomiku nielen Slovenska, ale i našich významných partnerov. Ďalšie zatváranie si nemôžeme dovoliť.

Je to teda predovšetkým o našej zodpovednosti, či sa nám podarí situáciu zvládnuť. S koronavírusom sa skôr či neskôr všetci zoznámime. Pointa je stále tá istá, aby nás nebolo príliš veľa v krátkom čase. Prevažná väčšina ľudí to zvládne prekonať, netreba mať z toho paniku, ale nesmieme byť ani sebeckí, veď sme ľudia.