Znižovania platov poslancov, alebo adresná pomoc?

Viacero ľudí sa na mňa obrátilo s otázkou, či je pravda, že sme neschválili zníženie platu poslancov, keďže tieto informácie zaplavili sociálne siete a aj niektoré médiá.

Pravda je, že neprešiel procedurálny návrh na doplnenie programu, kde Marián Kotleba žiadal v skrátenom legislatívnom konaní pripraviť novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov a v nej zníženie platov najmenej o 33 percent. Štandardne by mal informáciu, že príde s takýmto návrhom predložiť grémiu, ale nestalo sa tak. Za doplnenie programu hlasovali iba poslanci ĽSNS, ostatní vrátane SMERU tento návrh nepodporili.

Realita je však taká, že i bez tohto návrhu, respektíve ešte pred ním, sme na poslaneckom klube OĽANO diskutovali o platoch, solidarite a pomoci ľuďom. Viacerí naši poslanci svoje prostriedky, i tie ktoré dostanú ako odmenu za prácu v NRSR, používajú na adresnú pomoc konkrétnym ľuďom. V súčasnej situácii je to ešte dôležitejšie ako v predošlom období.

Všetci poslanci, ktorí chcú pomôcť, majú možnosť podeliť sa o časť svojej odmeny. Tí, čo naozaj pomáhajú, o tom zväčša verejne príliš nerozprávajú. Robia to zo svojho hlbokého presvedčenia a zo svojej podstaty. Plošné zníženie platov by možno bolo marketingovo pekné, dobre by sa to predávalo na obraze, ale zrazu by chýbali peniaze, práve na adresnú pomoc napríklad v regiónoch odkiaľ pochádzame.

Iste nie všetci poslanci rozmýšľajú a postupujú tak ako píšem, je to však na dobrovoľnom rozhodnutí každého jedného. Ak poslanci ĽSNS myslia svoju iniciatívu v parlamente vážne, budú nateraz postupovať rovnako a podporia koho treba.