Ustanovujúca schôdza národnej rady už v piatok. Vláda bude vymenovaná o deň neskôr

V piatok 20. marca sa uskutoční ustanovujúca schôdza Národnej rady SR, kde zložia svoj sľub poslanci zvolení vo voľbách 29. februára. O deň neskôr vymenuje prezidentka SR Zuzana Čaputová novú vládu.

Foto: www.obycajniludia.sk

V minulom volebnom období uplynulo od volieb po ustanovujúcu schôdzu 2,5 týždňa, vláda však bola vymenovaná až o ďalší mesiac. Igorovi Matovičovi sa tento raz aj vzhľadom k závažnosti situácie pandémie koronavírusu podarilo vládu zostaviť expresne rýchlo. Prezidentka ju má vymenovať už v sobotu 21. marca, teda tri týždne po voľbách. Vláda je následne do 30 dní povinná predstúpiť pred Národnú radu Slovenskej republiky predložiť jej svoj program a požiadať o vyslovenie dôvery.

V rámci ustanovujúcej schôdze NR SR nás čaká najskôr zloženie sľubu, ktorý znie: “Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.” Týmto aktom sa noví poslanci ujmú svojich funkcií a môžu začať vykonávať mandát.

Nasledovať bude zriadenie Mandátového a imunitného výboru NR SR a zriadenie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií, určenie počtu členov týchto výborov ako aj voľba predsedov a členov. Ďalšou úlohou poslancov bude voľba predsedu NR SR a určenie počtu podpredsedov a ich zvolenie.

V rámci ustanovujúcej schôdze poslanci ďalej musia schváliť jednotlivé výbory a ich členov.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu má celé rokovanie NR SR prebiehať za prísnych hygienických a epidemiologických opatrení tak, aby nedošlo k nákaze členov parlamentu aktuálne sa šíriacim koronavírusom.

Čaká nás všetkých veľmi ťažké obdobie, ktoré bude skúškou sily, odvahy, odhodlania, profesionálnych i osobnostných kvalít. Verím, že to však všetko spoločnými silami zvládneme a podarí sa nám posunúť život v našej krajine k lepšiemu.

Personálne obsadenie novej vlády

Premiér (OĽaNO) – Igor Matovič

Minister vnútra (OĽaNO) – Roman Mikulec

Minister financií (OĽaNO) – Eduard Heger

Minister obrany (OĽaNO) – Jaroslav Naď

Minister zdravotníctva (OĽaNO) – Marek Krajčí

Ministerka kultúry (OĽaNO) – Natália Milanová

Minister pôdohospodárstva (OĽaNO) – Ján Mičovský

Minister životného prostredia (OĽaNO) – Ján Budaj

Vicepremiér pre legislatívu (Sme rodina) – Štefan Holý

Minister dopravy (Sme rodina) – Andrej Doležal

Minister práce a sociálnych vecí (Sme rodina) – Milan Krajniak

Vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva (SaS) – Richard Sulík

Minister školstva (SaS) – Branislav Gröhling

Minister zahraničných vecí (SaS) – Ivan Korčok

Vicepremiérka a ministerka pre regionálny rozvoj a investície (Za ľudí) – Veronika Remišová

Ministerka spravodlivosti (Za ľudí) – Mária Kolíková