Manželské večery pomohli ďalším párom. Pokračovať budú na jar

Manželské večery pripravuje Centrum pomoci pre rodinu v Piešťanoch už dva roky. Štyroch kurzov sa doteraz zúčastnilo 25 manželských párov, pričom organizované dva razy do roka, na jeseň a na jar vďaka podpore Mesta Piešťany v priestoroch Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera. Stretnutia bývajú raz za týždeň večer o 17.30 a trvajú do 20.00 h.  Aktuálne  vrcholí jesenný kurz a ďalší je naplánovaný  na jar 2020.


„Roky pracujem ako poradkyňa, stretávam sa s rôznymi ľudskými príbehmi a trápeniami v oblastiach osobných, rodinných, manželských, vzťahových, výchovných, ale aj psychiatrických a sociálnych. Hektika doby sa podpisuje na tom, že dvojice sa väčšinou rozprávajú iba o tom, ako čo zariadiť, zorganizovať, zaoberajú sa domácnosťou alebo výchovou detí, ale trávia málo času vzájomným zdieľaním sa, nenachádzajú si čas, aby spolu “randili”, aby sa venovali jeden druhému, svojim pocitom, túžbam a obavám. Tým sa vzďaľujú jeden druhému, niekedy to vedie k tomu, že manželia žijú ako spolubývajúci a každý žije vlastný život. Takáto izolácia však môže postupne viesť k odcudzeniu. Podobný účinok má neriešenie problémov, ktoré sa vynoria v každom manželstve,“ hovorí Lucia Drábiková, riaditeľka piešťanskej pobočky Centra pomoci pre rodinu.

Manželské páry, ktoré sú v podobnej situácii a chcú zlepšiť a prehĺbiť svoj vzťah môžu využiť spomínané Manželské večery.  „Je to osem veľmi citlilvo pripravených spoločných večerov pre manželské páry, počas ktorých majú možnosť v súkromí popracovať na svojom vzťahu, reštartovať ho aj vďaka veľmi kvalitným podnetom britskej manželskej a poradenskej dvojice Nicka a Sily Leeových. Kurz je vhodný pre manželov, ktorí sú spolu menej než 2 roky, ako aj pre manželov, ktorí sú spolu viac ako 20 rokov. Kurz „Manželské večery“ vytvorili Nicky a Sila Leeovi v roku 1996. Leeovi žijú v manželstve viac ako 30 rokov a majú štyri deti. Na tému manželstva už prednášali mnoho tisícom párov, sú spoluautormi Knihy o manželstve, a Knihy o rodičovstve. Kurz Manželské večery usporadúvajú v Holy Trinity Brompton trikrát ročne s priemernou účasťou asi sto párov v každom cykle,“ približuje možnosť ako pomôcť vzájomnému vzťahu L. Drábiková.


Prednášky a skúsenosti manželov Leeových sú obohatené vyjadreniami účastníkov kurzu po niekoľkých rokoch. Manželské večery už premenili a obohatili množstvo manželstiev. Účastníci si postupne spoločne vo dvojiciach prejdú tieto témy: 1. Vybudovať pevné základy, 2. Umenie komunikácie, 3. Riešenie konfliktov, 4. Sila odpustenia, 5. Rodičia a svokrovci, 6. Dobrý sex, 7. Láska v akcii, na ôsmom stretnutí je slávnostná večera a obnova manželských sľubov. Stretnutia ponúkajú reštart i inšpiráciu v manželstve a motivujú k aktívnemu hľadaniu spoločného času vo dvojici a zdieľaniu.

Každý večer začína spoločnou večerou manželov pri sviečkach. Po večeri nasleduje príhovor páru, ktorý kurz vedie a následne sa spustí DVD s prednáškou.  Medzi jednotlivými časťami prednášky sú prestávky na praktizovanie cvičení k danej téme. Počas prestávok si môžete dopriať kávu, čaj i zákusok. „Snažíme sa vytvoriť také prostredie, aby sme mali istotu, že sa páry navzájom nepočujú pri spoločnej komunikácii. Na konci každého stretnutia dostanú domáce cvičenie, ktoré by mali spolu do ďalšieho stretnutia urobiť. Domáce cvičenia nikto nevyberá, ani nehodnotí, ide čisto o spoločný prospech páru a jeho rozhodnutie. Cvičenie má pomôcť pokračovať v rozhovore aj doma,“ dodáva riaditeľka pobočky CPPR v Piešťanoch.

 

Pokiaľ uvažujete nad tým, že by ste sa radi kurzu zúčastnili,  píšte na cppr.piestany@gmail.com alebo volajte na číslo 0944376741. Viac informácií nájdete aj na manzelskevecery.maranathapo.sk.

CPPR Piešťany / red, publikované 3.12.2019 na pnky.sk