František Reves pomohol desiatkam ľudí dostať sa z komunistickej totality
Narodil sa v Šúrovciach v trnavskom okrese. Salezián František Reves si nikdy nepotrpel na slávu alebo veľké reči. Svojim aktivitami však zachránil približne stovku ľudí, ktorých sa mu podarilo dostať z komunistickej totality. Pomohol utiecť osemdesiatim kňazom a bohoslovcom, medzi ktorými bol i tajný biskup Hnilica a ďalším laikom.
František Reves bol veľkou osobnosťou, nielen pre svoje aktivity, ktorými pomohol na začiatku 50. rokov 20. storočia zachrániť desiatky ľudí, ale aj pre svoje pôsobenie vo Francúzsku kam v apríli 1952 emigroval. Napriek tomu je na Slovensku takmer neznámy. Práve preto som podalana Úrad TTSK návrh na ocenenie in memoriam.
S Františkom Revesom spolupracovali saleziáni blahoslavený Titus Zeman, Ernest Macák a Štefan Fabera. V emigrácii od roku 1959 až do svojej smrti 19. júna 1997 pôsobil ako pápežský prelát, profesor, redaktor, prekladateľ a misionár Slovákov na Slovenskej katolíckej misii vo Francúzsku.
Jeho životný príbeh priblížil rektor Slovenskej katolíckej misie v Paríži Mons. Imrich Tóth v knihe: “Živého ma nedostanete!” – Pamäti Františka Revesa, ktoré vyšli vo Vydavateľstve Michala Vaška v Prešove, 2017. Revesov životný príbeh miestami pripomína akčný film, mnoho krát v snahe zachrániť ľudí značne riskoval a balansoval na hranici odhalenia zo strany ŠTB.
Pri príležitosti 20. výročia jeho smrti sa v Šúrovciach v nedeľu 15. októbra 2017 konala slávnosť pod záštitou Obecného úradu Šúrovce, Farského úradu Šúrovce a Slovenskej katolíckej misie vo Francúzsku. Po slávnosti bola posvätená a odhalená pamätná tabuľa na jeho pamiatku.