Duševné zdravie je momentálne skúšané na maximum. Pomôcť má aj pravidelná televízna relácia

Duševné zdravie počas aktuálnej pandémie prechádza záťažovou skúškou, s akou sme sa ešte nestreli. Množstvo ľudí nesie situáciu veľmi ťažko. Nie každý má rovnaké schopnosti zvládania momentálneho stavu a nie každý má rovnakú pozíciu. I keď situácia u nás na Slovensku je výrazne lepšia ako v mnohých iných krajinách, na stále viac ľudí dolieha psychická trauma z diania okolo koronavírusu viac ako samotná choroba.

Od začiatku môjho pôsobenia v parlamente sa snažím komunikovať s kompetentnými odborníkmi v tejto oblasti a pomáhať hľadať riešenia. Teším sa, že RTVS v spolupráci s Ligou za duševné zdravie sa podarilo zabezpečiť výrobu novej televíznej relácie s názvom Ako sa máte? – Čo sa vraví o duševnom zdraví. V nej budú odborníci radiť ako zvládať problémové situácie, ktoré pandémia koronavírusu priniesla. Prvá časť bude odvysielaná v pondelok 4. mája o 13:25 h na Jednotke. Následne televízia odvysiela 19 častí počas pracovných dní vždy po Dámskom klube.

Duševné zdravie prechádza záťažovou skúškou – ako situáciu zvládnuť poradia odborníci

Duševné zdravie počas aktuálnej pandémie prechádza záťažovou skúškou, s akou sme sa ešte nestreli. Množstvo ľudí nesie situáciu veľmi ťažko. Nie každý má rovnaké schopnosti zvládania momentálneho stavu a nie každý má rovnakú pozíciu. I keď situácia u nás na Slovensku je výrazne lepšia ako v mnohých iných krajinách, na stále viac ľudí dolieha psychická trauma z diania okolo koronavírusu viac ako samotná choroba.Od začiatku môjho pôsobenia v parlamente sa snažím komunikovať s kompetentnými odborníkmi v tejto oblasti a pomáhať hľadať riešenia. Teším sa, že RTVS v spolupráci s Ligou za duševné zdravie sa podarilo zabezpečiť výrobu novej televíznej relácie s názvom Ako sa máte? – Čo sa vraví o duševnom zdraví. V nej budú odborníci radiť ako zvládať problémové situácie, ktoré pandémia koronavírusu priniesla. Prvá časť bude odvysielaná v pondelok 4. mája o 13:25 h na Jednotke. Následne televízia odvysiela 19 častí počas pracovných dní vždy po Dámskom klube.Viac v tlačovej správe televízie:Podľa riaditeľa Ligy za duševné zdravie Martina Knuta sú ľudia s psychickými problémami na Slovensku dlhodobo stigmatizovaní a duševnému zdraviu sa verejne venuje iba málo pozornosti a priestoru. „Je to verejná téma a je preto veľkým benefitom RTVS, že jej vyčlenila pravidelný priestor vo vysielaní,“ poznamenal. Od potvrdenia prvých pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku stúpal na linkách dôvery počet telefonátov od ľudí, ktorých úzkostné stavy a panika súviseli aj s ekonomickou neistotou, stratou zamestnania či izoláciou. „Súčasná doba si vyžaduje, aby sme ľudí upokojili, pomenovali otázniky a vysvetlili ich,“ konštatoval Martin Knut.V každej časti dvaja odborníci z medicínskej oblasti budú radiť vždy v inej téme – napríklad, ako zvládnuť intenzívne spolužitie členov v domácnosti, domáce vzdelávanie, prácu z domu, ako zvládnuť, keď je niekto v karanténe sám, ako čeliť hrozbe domáceho násilia, ako zvládnuť odlúčenie od vzdialenejších členov rodiny, ako zvládnuť strach či úzkosť. Odbornou garantkou je psychologička a psychoterapeutka Hana Ševčíková. Moderátorkou reláciu Ako sa máte? – Čo sa vraví o duševnom zdraví je Oľga Valentová.„Je nesmierne dôležité, aby mali ľudia pocit, že niekomu záleží na ich osude, zdraví, na tom, že ich niečo trápi. V spoločnosti sa psychické problémy veľmi bagatelizujú, keďže sa k tomu nikdy nepristupovalo tak, že sa do tohto stavu môže dostať ktokoľvek a kedykoľvek. Duševné zdravie apohoda je pritom základ toho, aby ľudia mohli fungovať a vydávať zo seba maximum,“ vysvetlil televízny programový riaditeľ Marek Ťapák dôvod, prečo sa RTVS rozhodla pre vysielanie cyklickej relácie o duševnom zdraví.Video: RTVS

Uverejnil používateľ Lucia Drábiková, poslankyňa NRSR za OĽANO Štvrtok 30. apríla 2020

Viac v tlačovej správe televízie:

Podľa riaditeľa Ligy za duševné zdravie Martina Knuta sú ľudia s psychickými problémami na Slovensku dlhodobo stigmatizovaní a duševnému zdraviu sa verejne venuje iba málo pozornosti a priestoru. „Je to verejná téma a je preto veľkým benefitom RTVS, že jej vyčlenila pravidelný priestor vo vysielaní,“ poznamenal. Od potvrdenia prvých pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku stúpal na linkách dôvery počet telefonátov od ľudí, ktorých úzkostné stavy a panika súviseli aj s ekonomickou neistotou, stratou zamestnania či izoláciou. „Súčasná doba si vyžaduje, aby sme ľudí upokojili, pomenovali otázniky a vysvetlili ich,“ konštatoval Martin Knut.

V každej časti dvaja odborníci z medicínskej oblasti budú radiť vždy v inej téme – napríklad, ako zvládnuť intenzívne spolužitie členov v domácnosti, domáce vzdelávanie, prácu z domu, ako zvládnuť, keď je niekto v karanténe sám, ako čeliť hrozbe domáceho násilia, ako zvládnuť odlúčenie od vzdialenejších členov rodiny, ako zvládnuť strach či úzkosť. Odbornou garantkou je psychologička a psychoterapeutka Hana Ševčíková. Moderátorkou reláciu Ako sa máte? – Čo sa vraví o duševnom zdraví je Oľga Valentová.

„Je nesmierne dôležité, aby mali ľudia pocit, že niekomu záleží na ich osude, zdraví, na tom, že ich niečo trápi. V spoločnosti sa psychické problémy veľmi bagatelizujú, keďže sa k tomu nikdy nepristupovalo tak, že sa do tohto stavu môže dostať ktokoľvek a kedykoľvek. Duševné zdravie a
pohoda je pritom základ toho, aby ľudia mohli fungovať a vydávať zo seba maximum,“ vysvetlil televízny programový riaditeľ Marek Ťapák dôvod, prečo sa RTVS rozhodla pre vysielanie cyklickej relácie o duševnom zdraví.

Video: RTVS