Prezidentka proti nenávisti

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová prijala 3. januára 2020 na tradičnom novoročnom stretnutí zástupcov cirkví a náboženských spoločností. Stretnutie sa nieslo v priateľskej atmosfére a pani prezidentka cirkevných otcov okrem iného požiadala, aby “voči nenávistnému jazyku zaujali spoločný, rozhodný, ale pokojný a odmietavý postoj“. Na prvý pohľad sa zdá, že je všetko v poriadku, veď nenávistné prejavy sú jasným zlom, ktoré treba odmietnuť.

Teraz si však predstavme bežného čitateľa, ktorý browsuje po nete a vidí nasledovné titulky:

 Prezidentkin odkaz lídrom cirkví: Kritizovala „jazyk nenávisti” (Aktuality)
 Prezidentka vyzvala cirkvi, aby zaujali postoj k nenávistnému jazyku (SME)
 Prezidentka Čaputová žiada predstaviteľov cirkví, aby zaujali postoj k nenávistnému jazyku (Denník N)
 Prezidentka žiada predstaviteľov cirkví, aby zaujali postoj k nenávistnému jazyku (Pravda)

Ak náš čitateľ nemá osobnú skúsenosť s cirkvami, tak sa mu zafixuje informácia, že práve cirkvi, resp. veriaci sú najväčšími nositeľmi takejto nenávistnej komunikácie, keď boli takto upozornení prezidentkou republiky. Ja za seba môžem povedať, že v kostole som nikdy nepočula nenávistné prejavy, ale práve naopak, čo je nakoniec logické. Ak mala výtka smerovať na o. Kuffu, tak aj on vždy dôsledne zdôrazňuje, že nenávidieť máme hriech a hriešnika milovať.

Ak sa však zamyslím, kde som sa stretla s verejným šírením nenávisti, tak mi napadne množstvo iných prípadov. Za všetky vyberám tieto:

 Tlačovo-digitálna rada Slovenskej republiky skonštatovala, že redakcia sme.sk publikovaním materiálu s názvom „Pošlite Kuffu do cirkusu“ dňa 27. 6. 2018 porušila Etický kódex novinára a ďalej konštatovala, že tento komentár redaktora M.Havrana možno úrovňou i obsahom zaradiť medzi tzv. nenávistné prejavy
 Novinár Arpád Soltész zverejnil na FB: „Nie som rasista, ale vážne nemôžem vystáť bielu spodinu“.
 Študent elitného gymnázia Emil H. zverejnil na Facebooku tento komentár: „Tak Čaputová vyhrala a prvé, čo spraví je, že zatočí s opicami a antisemitmi, ako ste vy. Členov tejto skupiny máme označených a budete prví, ktorých budeme strieľať. Nech žije EÚ! Nech žije Zuzana! Nech skape slovenská štátnosť a samostatnosť!!“
 Bývalá zamestnankyňa prezidentského paláca, Henrieta Hajtová napísala na Instagrame na adresu účastníkov Pochodu za život: „Inkvizítori. Pokrytci. Pedofili. Úchyláci.“ Pani Hajtová síce u prezidentky skončila, avšak ihneď sa jej ujala strana Spolu, kde pracuje v PR tíme strany(!)
 Rozprávať by mohla aj herečka Mária Bartalos, ktorá pre podporu ochrany nenarodených detí čelila nenávisti
 Snáď najšokujúcejšie a najprekvapujúcejšie prejavy nenávisti som zaznamenala, keď pred nedávnom vyšla kniha rozhovorov s Vladimírom Palkom. Karol Sudor, redaktor Denníka N chcel pochopiť myslenie konzervatívcov a spravil teda knihu rozhovorov s bývalým politikom KDH Vladimírom Palkom. Kniha vyšla po názvom „Išiel som až na hranu“ a v liberálnych kruhoch spôsobila slušnú hystériu, dokonca ešte predtým, ako si ju mohol ktokoľvek prečítať. Niekoľko čitateľov sa vyhrážalo zrušením predplatného Denníka N. Samotný Karol Sudor bol šokovaný z reakcií liberálov a pre časopis .týždeň uviedol, že ľudia mu posielajú správy, v ktorých želajú smrť jeho synovi, prípadne, že sám mal zomrieť na rakovinu, z ktorej sa liečil. Niektoré kníhkupectvá zrušili plánovanú prezentáciu knihy.

Obávam sa však, že na uvedené prípady otcovia biskupi nemajú dosah.

Ilustr. foto: FB Zuzana Čaputová